czwartek, 13 września 2012

# 141. Zayn .

Mam przyjemność dodawać imagina akurat w urodziny jednego z naszych mężów ^^ Niall - najlepszego, kocie ♥ ;D
Poza tym zdaję sobie sprawę, że jest bardzo mało Louisa, dlatego mojego następnego imagina możecie oczekiwać 19-tego i jest to Louis (akurat w moje urodziny, heh ^^)
Okej, w tym tygodniu były moje smutne historie, dlatego przyszły tydzień znów powróci do normy i możecie się spodziewać samych happy-endów ;D
Miłego czytania ;)
Piosenka: <klik>
-----------
- Jestem w ciąży.
Stanęłam w przedpokoju, czekając na jego reakcję. Siedział na kanapie, słuchając muzyki. Kiedy usłyszał, że wróciłam, zdjął słuchawki i wypatrywał mnie. Teraz zapadła tylko cisza. To koniec, przeszło mi przez myśl. Wstał z kanapy i podszedł do mnie, nadal mając obojętną minę. Stanął na wprost mnie i delikatnie dotknął mojego brzucha. Powoli jego kąciki ust zaczęły unosić się do góry, aż na jego twarzy wykwitł ogromny uśmiech, ukazując rząd białych i prostych zębów. Kamień momentalnie spadł mi z serca. Uśmiechnęłam się równie szeroko, jak on. Po chwili chwycił mnie w swoje ramiona i zaczął okręcać wokół własnej osi. Kiedy mnie postawił, obdarował mnie słodkim pocałunkiem.
- Dzwonię do chłopaków. Mogę? – zatrzymał się z telefonem w ręku, patrząc na mnie z wyczekiwaniem. Kiwnęłam głową. Po chwili usłyszałam tylko:
- Chłopaki, będę ojcem!
Był taki szczęśliwy, że aż sama nie potrafiłam przestać się uśmiechać.
*
- Jak ją nazwiecie?
- Ją albo jego – sprecyzowałam. Cała nasza szóstka siedziała w salonie w naszym domu. Od razu po telefonie Zayn’a przyjechali z gratulacjami, równie radośni i podekscytowani jak my. Skakali w kółko, krzycząc, że będą wujkami i zastanawiając się, co kupią naszemu dziecku na pierwsze, szóste, dziesiąte urodziny.
- Macie jakieś pomysły? – spytał Liam, spoglądając na nas. Popatrzyliśmy po sobie z mulatem. Chłopak wziął mnie za rękę i odezwał się do reszty.
- Myśleliśmy nad Emmą, jeśli będzie to dziewczynka.
- A jeśli chłopiec? – wtrącił Niall.
- Szczerze, tego jeszcze nie wiemy – rzekłam. – Za to mamy pewność, że jeśli będzie to dziewczynka, to będzie to Emma.
- Ładnie – odezwał się Harry. – A kiedy powiecie rodzinie?
- W przyszłym tygodniu jedziemy do moich rodziców – odpowiedziałam. Bałam się, co powiedzą na moją ciążę w wieku dwudziestu czterech lat, gdyż zawsze chcieli, żebym najpierw skończyła studia, ożeniła się, a dopiero potem myślała o dziecku. Ale w końcu ostatni rok mogłam skończyć zaocznie. Poczułam, jak Zayn ściska mocniej moją rękę, jakby chcąc dodać mi otuchy. Widocznie zauważył zmianę mojego nastroju.
Byliśmy razem już dwa lata, więc znaliśmy się bardzo dobrze. Mieszkaliśmy razem już od roku, nasi rodzice zaakceptowali nasz związek bardzo szybko. Byliśmy szczęśliwi, a w przyszłości zamierzaliśmy się pobrać. Wszystko jak na razie było dobrze.
*
- Powiesz mi w końcu co to za niespodzianka? – spytałam już lekko zniecierpliwiona. – Nogi mnie bolą.
- Wytrzymasz – mój chłopak nadal uparcie nie ściągał z moich oczu czarnej opaski, trzymając mnie za rękę i prowadząc do jakiegoś miejsca w mieszkaniu, które tak nagle chciał mi pokazać.
- Nie wiesz jak to jest chodzić z ogromną piłką na brzuchu z którą chodzisz dwadzieścia cztery godziny na dobę.
- No nie wiem – przyznał. – No już jesteśmy.
Przystanęliśmy, co przyjęłam z wielką ulgą. To był już czwarty miesiąc, a mnie coraz bardziej bolał krzyż, a chodzenie sprawiało mi niewielkie trudności, które i tak z tygodnia na tydzień będą jeszcze bardziej się pogłębiały. Poczułam, jak zsuwa mi delikatnie opaskę z oczu. Byliśmy w pokoju małej, lecz nic w nim nie było takie, jak kilka godzin temu, gdy wyszłam na sesje na uniwersytet.
Pokoik był pomalowany na blady róż, zostało dokupione łóżeczko, mebelki w jasnym kolorze drewna. W rogu już stał wózek, a gdzie nie popatrzeć na półkach, które zostały powieszone na ścianie, stały książki, pluszaki. Oniemiała podchodziłam bliżej i dotykałam wszystkiego, nie mogąc się nadziwić.
- Chłopcy mi pomogli – odezwał się, wyraźnie domyślając się, że zaraz o to spytam. – Dziś, kiedy wyszłaś na uniwersytet.
Zauważyłam także nad kołyską przyczepione cztery litery na ścianie układające się w imię naszej córki. Emma. Doczepione ozdoby nad łóżeczkiem, które brzęczały cichutko przy najmniejszym szeleście, dotyku. Popatrzyłam na Zayn’a oczami pełnymi łez.
- To piękne – podeszłam bliżej, wtulając się w jego ramię. Pocałował mnie w czubek głowy. Patrzyliśmy na pokoik, nie mogąc się doczekać rodzicielstwa.
- Kocham cię. – usłyszałam jego przytłumiony głos.
- Ja ciebie też – odparłam, cicho wzdychając.
*
Na drżących nogach weszłam do mieszkania. Już z przedpokoju usłyszałam dźwięki dochodzące z salonu. To Zayn przyśpiewywał sobie pod nosem:
"And all the roads we have to walk are winding
And all the lights that lead us there are blinding
There are many things that I would
Like to say to you
But I don't know how."  
Zostawiłam kurtkę i klucze. Zanim weszłam do pokoju, gdzie był mulat, przystanęłam w progu i zaczęłam go obserwować. Jak zareaguje? Tego nie mogłam przewidzieć.
- [T.I]. – Z zamyślenia wyrwał mnie jego głos. Musiał mnie zauważyć wcześniej. – Jak było na badaniach? – poderwał się, robiąc mi miejsce na kanapie. Uśmiechał się, wyczekując mojej odpowiedzi. Otworzyłam usta, ale nie wydobył się z nich żaden dźwięk. Poczęłam płakać. Widząc to, jego kąciki ust opadły do dołu. Objął mnie ramieniem i cicho powtarzał:
- Cii. Już dobrze.
Kiedy się opanowałam, popatrzyłam na niego i zdołałam wykrztusić tylko jedno słowo:
- Poroniłam.
Jego źrenice momentalnie się rozszerzyły. I teraz zamiast pocieszać mnie, ja pocieszałam jego.
*
Cisza. Pustka. Mijały dni, tygodnie, miesiące, a ten obraz nadal się nie zmienił. Gdy wracałam z uczelni zastawałam go wciąż i wciąż w tej samej pozycji co dnia. Siedział w pokoju małej w kompletnej ciszy, tępo wpatrując się w ścianę. Rozmowy nie działały. Ani moje, ani chłopaków, ani rodziny. Nic mu nie mogło pomóc, a my z każdym dniem oddalaliśmy się od siebie coraz bardziej. Można by pomyśleć, że to ja, jako ta matka, która trzymała ją pod sercem, zatracę się w sobie i będę cierpieć, ale o dziwo tak nie było. Wiedziałam, że dla Zayna’a będzie to tylko pogorszeniem sytuacji. Jeśli płakałam, to tylko wieczorami, w łazience, jak już udawało mu się zasnąć, ale tak, by tego nie widział. Nic się nie zmieniało. Dopiero pewnego dnia, kiedy wróciłam z uczelni, nie siedział tak jak zwykle w pokoiku. Zastałam go, gdy pakował się.
- Daj mi pół roku – tylko tyle powiedział, kiedy weszłam do pokoju. – Obiecuję, że zadzwonię, ale potrzebuję tych cholernych sześciu miesięcy.
I zanim zdążyłam coś powiedzieć, cokolwiek, odszedł, trzaskając za sobą drzwiami.
*
Minęło sześć lat. Nie zadzwonił ani pół roku później, ani nawet dwa lata później. Po półtora roku bezsensownego czekania, kiedy zdałam sobie sprawę, że na nic to wszystko związałam się z Matthew – chłopakiem z mojego roku, który bardzo mi pomógł. Kiedy miałam dwadzieścia osiem lat, zaszłam w ciążę, ożeniliśmy się. Urodziła nam się córeczka, którą nazwaliśmy Emma. Po trzydziestce byłam już żoną i matką dwójki dzieci – dwuletniej Emmy i rocznego Toma.
Spacerowaliśmy ulicami. Matt trzymał naszego syna na rękach, drugą ręką mnie obejmując, a ja pchałam wózek przed sobą. Emma latała przed nami, wesoło podskakując. Beżowa sukieneczka, włosy związane w dwie kitki. Wyglądała uroczo. Nagle na chwilę straciliśmy ją z oczu.
- Emma! – krzyknęłam. – Kochanie!
Z ulgą ujrzałam beżową plamę kilkanaście metrów przede mną. Jednak nie była ona sama. Nad nią pochylał się jakiś ciemnowłosy chłopak ubrany cały na czerń. Skórzana kurtka motocyklisty, czarny T-shitr pod spodem, czarne rurki, buty. Nie widziałam dokładnie jego twarzy, ale z tego co udało mi się ustalić, o czymś z nią rozmawiał, uśmiechając się i wysłuchując paplaniny małej.
- A wiesz, że Ziemia jest okrągła i to ona się kręci wokół Słońca, a nie na odwrót? – chłopak zaśmiał się, widocznie zdziwiony wiedzą małej. No, tak. To Matt puszczał jej programy przyrodnicze i edukacyjne.
- Jesteś bardzo mądra jak na swój wiek. – odezwał się chłopak.
- To tatuś mi puszcza takie programy. Nie lubię się bawić lalkami, wolę się uczyć.
- Emma, kochanie, daj już panu spokój. – odezwałam się, kiedy byliśmy na tyle blisko. Chłopak wyprostował się, a moja ręka, która przytrzymywała Matta i wózek, na chwilę opadła. Na jego twarzy także odmalowało się zdumienie.
- [T.I].
- Zayn.
Przez chwilę patrzyliśmy sobie w oczy, jakby świat przestał istnieć. Dopiero głos mojej córki wyrwał mnie z zamyślenia.
- A to jest mój tatuś i mamusia – rzekła dumna, podchodząc do nas bliżej.
- Zayn. – on także wyrwał się z zamyślenia, podając mojemu mężowi rękę na przywitanie.
- Matt.
Zapadła cisza. Zdałam sobie sprawę, że torujemy innym ludziom drogę, bo co chwila musieliśmy się przesuwać w lewo lub w prawo, by inni mogli przejść.
- Emma, daj mi rączkę i będziemy już wracać do domu.
- Emma… - usłyszałam ledwo dosłyszalny szept Malika. Popatrzył na nią czule, gdy podeszła do niego bliżej. Ponownie kucnął.
- Do widzenia panu – odezwała się.
- Pa, mała. – uśmiechnął się. Emma odwzajemniła uśmiech. Przez chwilę patrzyliśmy sobie z Zayn’em w oczy, ale ten spuścił wzrok i ruszył w przeciwną stronę.
- Mamusiu, znasz go? – dobiegł mnie po chwili cieniutki głosik Emmy.
Tak. To mógł być mój mąż i ojciec moich dzieci, pomyślałam, ale nie wypowiedziałam ani słowa.
 ~by Julia

I jeszcze jeśli ktoś nie do końca zrozumiał: Zayn odszedł, ponieważ nie mógł się pogodzić ze stratą dziecka, dlatego chciał przerwy. Dlaczego nie zadzwonił po tych sześciu miesiącach? Nie wiem. Może nie był jeszcze gotowy, po prostu. Wydaje mi się też, że sześć lat to wystarczająco dużo czasu, aby móc ułożyć sobie życie z kimś innym.

92 komentarze:

 1. piękne, ale smutne... ;(

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny znowu skończył się smutno ale i tak piękny

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny! Ale następny z Zaynem poproszę z Happy Endem :)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda że nie o Niallu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Spoko...dobrze,że nie umarł choć to byłoby chyba lepsze...

  OdpowiedzUsuń
 6. brak słów po prostu piękny

  OdpowiedzUsuń
 7. Twoje imaginy są genialne! Następny z Zayn'em jak bedziesz pisać to z happy endem i trochę zboczony poproszę ;P xD

  OdpowiedzUsuń
 8. wspaniały imagin, ale dosyć smutny...

  OdpowiedzUsuń
 9. wspaniały . ! ♥

  OdpowiedzUsuń
 10. Cudoooo !!!!!!!!!! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jezu dziewczyno, płakac mi się przez ciebie chce. Czekam na te z happy endem bo te mnie za bardzo rozczul;ają. Jak ty to robisz to ja nie wiem ale budzisz w swoich czytelnikach a zwłaszcza we mnie takie emocje i uczucia że aż w to nie moge uwierzyc. Jakby to wszystko działo się na prawdę... kocham cię za to !

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetnie napisany. :) Przyznam też, że na końcowym fragmencie się popłakałam. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. świetny, szkoda że taki smutny, ale i tak piękny ;*
  Kinga :)

  OdpowiedzUsuń
 14. ja nie mam slow ;(

  OdpowiedzUsuń
 15. nieeee ;(((
  dlaczego odszedł ?
  albo raczej, dlaczego nie wrócił ?
  proszę napisz coś z szczęśliwym zakończeniem, bo ja nie chcę już dłużej płakać ;pp
  imagin wzruszający i piękny ;***
  czekam na kolejna notke ;)))
  hid.bloog.pl

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeju super imagin... Wzruszyłam się :*

  Zapraszamy do komentowania i głosowania:
  http://my-imagines-one-direction.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. Dlaczego zawsze jak czytam takiego typu imaginy mam łzy w oczach. Jesteścei zajebiste w trójke ^^
  Kocham Was ;**

  OdpowiedzUsuń
 18. Super blog ! <33
  Mega, mega, mega ! <3

  Obserwuję . ; )

  + zapraszam na mojego bloga . ; )
  Zostaw komentarz i zaobserwuj jak ci się spodoba .
  Pozdrawaim !
  xoxo . <3


  http://onedloveeforever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 19. Rewelacyjny blog, dodawaj więcej postów! :)
  1DHQ x

  Z ogromną przyjemnością chciałbym zaprosić Cię do odwiedzin mojego bloga. Jeżeli interesujesz się podróżowaniem, fotografią, (1D):P, to uważam że znajdziesz tam wiele ciekawych inspiracji :) Ostatni post jest o tym jak nie wydać ani złotówki, nocując w każdym miejscu na Świecie, gdzie tylko chcesz! Jeżeli masz ochotę, zapraszam serdecznie :

  www.lipoooo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 20. świetny, nie mam słów na opisanie tego co czuje. Jesteście świętymi pisarkami. Jak mam być heppy to śmieje się do monitora, a jak smutny to rycze. Będe czytać wasze imaginy zawsze! Poczytam jestcze te ostatnie, bo znów miałam 1 tydzień przerwy od kompa. Mama nadzieje, że będziecie go prowadzić i prowadzić i prowadzić... FOREVER!

  OdpowiedzUsuń
 21. Jejku smutne. Ostanio sie skapłam, że wole smutne imaginy (tak wiem, późno sie dowiedzialam). Super! Zastanawia mnie czemu on nie zadzwonil do niej. Z dnia na dzień przestał ją kochać? Nie uwierze... To było troche głupie z jego strony, bo ona też to przezywała. A on ją zostawił. Ale i tak cudnie napisane ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. dlaczego?
  dlaczego do cholery przy każdym imaginie musze płakać?
  są świetne@!!!!

  OdpowiedzUsuń
 23. I just like the valuable information you provide
  to your articles. I will bookmark your weblog and check again
  here regularly. I'm moderately sure I will learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!
  My site: nat sherman mcd

  OdpowiedzUsuń
 24. I'm no longer certain the place you are getting your information, however great topic. I must spend some time studying more or figuring out more. Thank you for great information I used to be on the lookout for this info for my mission.
  My blog :: sugarblueburlesque.worldsecuresystems.com

  OdpowiedzUsuń
 25. I like the valuable info you provide in your articles.
  I'll bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite certain I'll learn many new stuff right
  here! Good luck for the next!
  Feel free to surf my website : cigarettes online

  OdpowiedzUsuń
 26. Highly descriptive article, I loved that bit. Will there be
  a part 2?
  Here is my homepage kent blue futura

  OdpowiedzUsuń
 27. Amazing! Its genuinely awesome paragraph, I have got much clear idea concerning from this piece of writing.
  My page: slow computer

  OdpowiedzUsuń
 28. It's actually a nice and helpful piece of info. I am satisfied that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.
  My website > legitimate work from home jobs

  OdpowiedzUsuń
 29. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little
  homework on this. And he actually ordered me lunch due to the fact that I discovered it for him.
  .. lol. So let me reword this.... Thanks for the meal!
  ! But yeah, thanks for spending time to discuss this issue here on your web page.
  Look into my site : piano lessons

  OdpowiedzUsuń
 30. Hello, just wanted to tell you, I enjoyed this blog
  post. It was inspiring. Keep on posting!
  Look into my blog post ... Asunnot turkissa

  OdpowiedzUsuń
 31. Definitely consider that which you said.

  Your favorite reason seemed to be at the web the
  simplest factor to take note of. I say to you, I definitely get
  annoyed while people consider issues that they plainly do not recognize about.

  You controlled to hit the nail upon the highest and outlined out the whole thing with
  no need side-effects , other folks could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thank you
  Check out my homepage : tattoo laser removal

  OdpowiedzUsuń
 32. Thank you for any other informative web site. The place else may
  just I get that kind of info written in such a perfect means?

  I have a project that I am just now operating on, and I have
  been on the glance out for such information.
  Take a look at my blog :: how to get rid of man boobs

  OdpowiedzUsuń
 33. Howdy! I just would like to give you a big thumbs up for your excellent
  information you've got right here on this post. I'll be coming back to your website for
  more soon.
  Also visit my webpage : free porn

  OdpowiedzUsuń
 34. Appreciate the recommendation. Let me try it out.
  Feel free to surf my blog post :: samson tobacco

  OdpowiedzUsuń
 35. Pretty! This has been an incredibly wonderful post. Many thanks for supplying this info.
  Feel free to surf my web page ; amphora pipe tobacco

  OdpowiedzUsuń
 36. I every time used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of web
  therefore from now I am using net for articles
  or reviews, thanks to web.
  Also see my webpage - amazingteenbabes.com

  OdpowiedzUsuń
 37. When I initially commented I clicked the
  "Notify me when new comments are added" checkbox
  and now each time a comment is added I get three emails with the same
  comment. Is there any way you can remove people from that service?
  Cheers!
  Look into my page ; http://www.partygalleries.com/teenporn/way-to-repair-a-flat/

  OdpowiedzUsuń
 38. I'm curious to find out what blog system you have been utilizing? I'm having some minor
  security issues with my latest blog and I'd like to find something more secure. Do you have any recommendations?
  Look at my blog post - amateur porn

  OdpowiedzUsuń
 39. This design is incredible! You obviously know how to keep a
  reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
  almost...HaHa!) Excellent job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented
  it. Too cool!
  Also visit my webpage girlfriend

  OdpowiedzUsuń
 40. Every weekend i used to visit this web site, for the reason that i want enjoyment, as this this website conations
  actually good funny stuff too.
  Look into my site - how to lose man boobs

  OdpowiedzUsuń
 41. I always emailed this blog post page to all my associates, for the reason that
  if like to read it then my friends will too.
  Also visit my web site ... skin bleaching cream

  OdpowiedzUsuń
 42. Ty jesteś bez serca !!!! wiesz jak ja cierpię ?! przez ciebie beczę jak jakaś psychopatka !!!! :<


  Ale świetnie piszesz i to w tobie kocham ♥

  OdpowiedzUsuń
 43. Everyone loves it whenever people come together and share views.
  Great site, continue the good work!

  My page - discount oakley sunglasses

  OdpowiedzUsuń
 44. May I simply say what a relief to find somebody who truly understands what they're discussing on the internet. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. More and more people need to read this and understand this side of your story. I can't believe you're not more popular because you surely possess the gift.

  Review my page :: forex binary options

  OdpowiedzUsuń
 45. I think thе admin of this site iѕ in fact working hard in ѕupport of hіѕ ωeb site, becauѕe herе every material is quаlity
  bаseԁ data.

  Here is my ωeblog - kwejk

  OdpowiedzUsuń
 46. Magnificent goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too excellent.
  I really like what you've acquired here, really like what you're saying and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still care for to keep
  it smart. I cant wait to read much more from you. This
  is really a wonderful website.

  my webpage; replica oakley sunglasses

  OdpowiedzUsuń
 47. Admiring the commitment you put into your website and in depth information
  you provide. It's good to come across a blog every once in a while that isn't the same old rehashed information.

  Excellent read! I've bookmarked your site and I'm adding your RSS feeds to my Google
  account.

  Take a look at my webpage ... takemassageclasses.com

  OdpowiedzUsuń
 48. I was able to find good information from your content.

  Feel free to visit my website ... cuban coffee

  OdpowiedzUsuń
 49. Having reаd this I thought it was very enlightening. I appreciate you spending some time and energy tο
  рut this short аrticlе togеther.
  I once agаin find mуѕelf spending a lot of time both reading anԁ leаving commеnts.
  But so what, іt was still worthwhile!

  Feel freе to νіsit my ωеb-site - binary options brokers

  OdpowiedzUsuń
 50. It's truly very complicated in this active life to listen news on TV, so I only use the web for that purpose, and get the newest information.

  Also visit my page :: ロレックスレプリカ

  OdpowiedzUsuń
 51. Greetings! I've been following your web site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Lubbock Tx! Just wanted to tell you keep up the great job!

  Here is my blog post :: http://www.rolexoutletfreeshipping.com

  OdpowiedzUsuń
 52. I am genuinely delighted to glance at this web site
  posts which contains lots of helpful data, thanks for providing such statistics.


  my page; ロレックスコピー

  OdpowiedzUsuń
 53. Whoa! This blog looks exactly like my old one! It's on a totally different subject but it has pretty much the same page layout and design. Superb choice of colors!

  Here is my blog post ロレックスレプリカ

  OdpowiedzUsuń
 54. My family members all the time say that I am killing my time here at web, except I know I am getting knowledge all
  the time by reading thes nice articles.

  My web site; ロレックスコピー

  OdpowiedzUsuń
 55. I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and
  bloggers made good content as you did, the web will be a
  lot more useful than ever before.

  Feel free to surf to my site ... pstldunia.blogspot.fr

  OdpowiedzUsuń
 56. magnificent issues altogether, you just gained a new reader.
  What could you recommend in regards to your put up that you simply made some days ago?
  Any positive?

  Also visit my web blog :: air max 90

  OdpowiedzUsuń
 57. I do trust all the ideas you've presented on your post. They are really convincing and will definitely work. Still, the posts are very brief for starters. May just you please lengthen them a little from subsequent time? Thanks for the post.

  Also visit my site - cheap nike air max 90

  OdpowiedzUsuń
 58. I can't tell you how fast you will see results because it depends on how much you want to get rid of acne. After all, they can be readily sourced from the internet. But since something was happening I decided to keep trying for a few more nights.

  Here is my web-site Skin tags removal

  OdpowiedzUsuń
 59. Hi, after reading thіѕ amazing aгticle i am also ԁеlighted
  to share my κnow-how heгe with matеs.  my blog; payday loans

  OdpowiedzUsuń
 60. Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this article together.
  I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worthwhile!

  Review my web site ... best diet

  OdpowiedzUsuń
 61. I've been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

  My web site :: コーチバッグ

  OdpowiedzUsuń
 62. I constantly spent my half an hour to read this website's posts every day along with a cup of coffee.

  My blog - Ray Ban Outlet

  OdpowiedzUsuń
 63. I am curious to find out what blog platform you are utilizing?
  I'm having some minor security issues with my latest blog and I would like to find something more safeguarded. Do you have any solutions?

  Here is my site: クリスチャンルブタン

  OdpowiedzUsuń
 64. Hi there i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this piece of writing i thought i
  could also create comment due to this sensible paragraph.


  Feel free to visit my web page - http://www.sanpedrotelmo.com/points-to-consider-when-buying-plus-size-womens-clothing

  OdpowiedzUsuń
 65. It's actually a cool and helpful piece of info. I am satisfied that you just shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

  My web page :: Jeremy Scott Adidas

  OdpowiedzUsuń
 66. I like the valuable information you provide in your articles.
  I'll bookmark your weblog and check again here frequently. I'm quite certain I will learn a lot of new stuff
  right here! Good luck for the next!

  Feel free to surf to my site ... nike free 3.0 v4

  OdpowiedzUsuń
 67. I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was curious what all is required to get set up? I'm assuming
  having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I'm not very web savvy so I'm not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Thanks

  Here is my webpage ... Ray Ban Outlet

  OdpowiedzUsuń
 68. Very good write-up. I definitely love this site. Stick
  with it!

  Also visit my web-site - replica oakley sunglasses

  OdpowiedzUsuń
 69. Aw, this was a very good post. Taking the time and actual effort to create a really good article… but what can
  I say… I procrastinate a lot and don't seem to get anything done.

  Review my homepage; Fake Ray Bans

  OdpowiedzUsuń
 70. My brother recommended I might like this blog.

  He was once entirely right. This put up truly made my day.
  You can not imagine just how a lot time I had spent for this information!
  Thanks!

  Also visit my weblog; wholesale oakley sunglasses

  OdpowiedzUsuń
 71. Thankfulness to my father who shared with me concerning
  this webpage, this website is genuinely awesome.


  my web-site - lariushin.org

  OdpowiedzUsuń
 72. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words
  in your post seem to be running off the screen in Firefox.
  I'm not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I'd post to let you know.

  The layout look great though! Hope you get the problem resolved soon.
  Cheers

  Here is my page - http://www.besttextbasedgames.com/2013/01/top-5-coolest-indie-clothing-online-stores

  OdpowiedzUsuń
 73. Taking from that, Juan is also influenced by artists like Jean-Michel Jarre, Enya, Moby,
  Bjork, Crystal Method, and many other pioneers in this style.
  Around the world he's celebrated for his live light and music extravaganzas, many of which have had audiences of one million or more, and his concerts have set and broken world records for number of attendees. He was supposed to play the saxophone from space during the track "Last Rendez-Vous"; his substitute for the concert was Houston native Kirk Whalum.

  Also visit my weblog - Jean Michel Jarre Discography Free Download

  OdpowiedzUsuń
 74. Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post
  is simply excellent and i can assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your
  RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks
  a million and please keep up the rewarding work.

  my blog - サングラス オークリー

  OdpowiedzUsuń
 75. jezu jaki on smutny ale to i tak jego wina, bo to on odszedł i nie zadzwonił

  OdpowiedzUsuń
 76. There is a lot of ways that Keyloggers are more useful as well as recording everything that happens on office Mac computers?
  Logs can be automatically sent to an account
  of the stroke a computer user makes and then stores them for later use.
  Encrypted Data Files all data that has been previously sent is safe.
  This usually happens when you download something free off the
  internet. The keystrokes are recognized faster by these keyloggers, so its size is smaller and
  the performance is higher.

  Here is my weblog ... keylogger free

  OdpowiedzUsuń
 77. I'm no longer sure the place you are getting your information, but great topic. I must spend some time finding out more or working out more. Thanks for fantastic information I was looking for this info for my mission.

  My web site: Baby clothing distributor

  OdpowiedzUsuń
 78. Hey very cool blog!! Man .. Excellent .. Superb .
  . I will bookmark your blog and take the feeds additionally?
  I am glad to search out a lot of helpful info right here within the publish, we
  want develop extra techniques on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

  Feel free to surf to my site simply click the following internet site

  OdpowiedzUsuń
 79. General performance analysis browse through every bit of the expertise also testimonials relating to dining
  mixers, you can easily find 17-20 valuable facilities cost-effective every.
  Advertising pros they like unusual houseguests demand a coffee
  / espresso construction, inexperienced one .

  shareholders love a really quite custom booth to enable
  them run on-the-spot organization into a lovely setting.
  Still another two-year researching of all three-hundred the aged discovered that the art college had better health
  condition as opposed to runners would you failed to portion, who have sometimes perceived corrode with
  their physical. which blissful entre sticked 'fresh' for longer than twelve months!
  Indeed McDonalds once more obtained designed bill stating that l make an attempt to reel Sea Benzoate from the hamburgers.
  Grapefruit or possibly A number of ounces.

  My web-site coffeemakersnow.Com

  OdpowiedzUsuń
 80. All of the the next door neighbors children are messing around
  with the backyard sprinklers in an effort to assuage
  the high temperature. Lover I'm a brilliant. Whilst very strong, they're able to supply a concept maybe making juice will be anybody.
  You don't head on down your personal chin by understand conduit you those curiosity. Breville juice extractors treat such an beverage gaining without any problem.

  Also visit my webpage: blender reviews

  OdpowiedzUsuń
 81. Ones razor blades can likewise infatuation your very own seasoning including your natural remedies.
  So you will realize you wish to combo as opposed to what visitors they can be a worth
  their expense option. While do you need more any carrot coupled with blood power but in truth you offer a small money, started to be centrifugal juice machine
  may be the best procedure. Clothing dryers combined with evaporators Nauta
  unit or conical blender or food processor could be popular rrnside the financial domains as a result of
  decreased vigor swallowing and high making accuracies.

  E mixers and juice extractors provide facilitated
  the home planners to dedicate yourself easily located in kitchen areas.


  Also visit my web-site :: top professional blenders

  OdpowiedzUsuń
 82. This design is steller! You definitely know how to keep a reader
  amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost.
  ..HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say,
  and more than that, how you presented it. Too cool!

  Feel free to surf to my weblog: polo outlet

  OdpowiedzUsuń
 83. Something you want to do before doing a new
  studies scrutinizing your system. It is really effortless to attain and therefore fat ingredients would be below of if you find yourself mindful of whatever resources you make use of and opt for over the or no body weight techniques.
  Both males and females working in a region are already somewhat sound
  coupled with specially what they want alternatives creating meals as well as
  the new kitchen devices. Basically, some people's working day isn't very full without this morning meal application.


  My blog post best blenders

  OdpowiedzUsuń
 84. You are aware together with the sampling of each one
  fruit and vegetable, seek using the kids with these in just a liquid and check ought to were able.
  There are also several carrot juicers to choose from. A
  number of related to juice extractors you can get recently, and itrrrs your responsibility
  to discover the right one to suit present legislation. Lots of nowadays
  in this time period are familiar with the juice extractor and before.
  Getting apart which the fifty percent a dozen several different
  tape this modern juicer is made up of most likely was simple
  enough, nevertheless sticking any of them along at the
  dishwashing machine a necessity aid.

  My website best blender

  OdpowiedzUsuń
 85. I'm very into 80s new wave and italo and came across this sample. Tron's original
  soundtrack by Wendy Carlos never left an impression with me either even being a film score and electronica fanatic.
  She wrote songs for other musical groups, for instance The Pussycat Dolls, New Kids on the Block and for
  Britney Spears.

  Feel free to visit my site - daft punk random access memories mp3 free download

  OdpowiedzUsuń
 86. , Is Muscle Maximizer a sham or does it sincerely work.
  Except this is exactly what does happen, frequently in badly
  considered build muscle strategies. Then opt for ones
  cheapest way to help you feed those guns while using the Egg White peptids.  My blog post; Somanabolic Muscle Maximizer Review

  OdpowiedzUsuń
 87. Mineral magnesium is recommended to get the muscles tissues
  while using human body to operate counting extreme.
  The interior warming preserve your current soups warmed till eventually worked
  on, acquire consistently cherish quite soups. Tangeritin ( space
  ) anti-cancer characteristics while reduces opportunity of heart attacks.
  Exactlty what can you bring about?

  Here is my web-site; stand mixers reviews

  OdpowiedzUsuń
 88. Your password can be changed from the Profile section at any time.
  Social websites for example Myspace, Facebook, and You tube supply a great deal
  of opportunities for this. Word - Press is an open source blog publishing application and
  can be used for basic content management.

  Here is my web blog WP Social Press Review

  OdpowiedzUsuń
 89. This site has some advantages expressed by current users that I discuss later.
  You want to sell yourself, not to degrade yourself. This is because it will make it a lot easier for you to have your blogs
  published over the internet.

  my blog post: WP Social Press

  OdpowiedzUsuń
 90. At the moment rated #one on the greatest sellers list for digital media gadgets on Amazon.
  The report which questioned 2046 US participants and was run by consulting firm Deloitte revealed
  that 65% want to connect the internet to their home TV to twatch streams, this figure was 58% in the same survey in
  2009. However, Play - On does allow developers to make custom channels that you can load onto your server.


  My site :: roku

  OdpowiedzUsuń